Dunaipoly.hu - Vakok és gyengénlátók számára

04. Művelésiág-váltás

<p class="MsoNormal" style="text-align: justify;"><span style="font-family: 'Times New Roman',serif;">Az utóbbi évszázadokban számos olyan területet vett birtokba az emberiség, mely egyes művelési ágak szerinti gazdálkodásra eredendően nem alkalmas. Sőt, sok esetben ma sem alkalmasak teljes mértékben. Ilyen területek, például, a mélyfekvésű, vízállásos szántók, vagy a meredek, könnyen erodálódó domboldalak szántói, gyepjei, de sok beépített terület is. </span></p>

A tájban folyó mezőgazdasági művelés alapvetően határozza meg a táj vízháztartását és természeti állapotát. A természeti állapot csökkenésében kiemelkedő szerepe van a szántóföldeknek, melyek a Magyarország területének több mint 50 %-át alkotják.

 

A magasabb fekvésben lévő szántók esetében az erózióveszély áll fenn, valamint annak következtében a lemosódott, másutt lerakódó talaj okozta feltöltődés. A mély fekvésű szántók okai a lecsapoló árkok létrehozásának, a patakok, folyók kanalizálásának, a természetes vízmegtartásra alkalmas, árterek, mocsarak, lápok, szikesek felszámolásának.

 

A legmélyebben fekvő (pl. mocsarak helyén létrehozott) szántók belvízmentesítése is lehet oka annak, hogy a kissé magasabb térszínek szántói is szárazabbá váltak.

A fenti okokból a legsürgetőbb a mélyfekvésben és meredekebb lejtőkön lévő szántók művelési ágának megváltoztatása, ezzel az aszálykár mérséklése, a természeti állapot javítása, a víz tájban tartása.

 

A művelésiágváltás eredménye lehet (kaszált vagy legeltetett, lehetőleg természetközeli) gyep, erdő, vagy nádas, mocsár, láp, a mindenkori domborzati, vízrajzi adottságoknak és fenntartható hasznosítási céloknak megfelelően.

 

Az itt bemutatott két ábra ugyanazt a tájrészletet mutatja be, két helyzetben:

A felső ábrán a kanalizált patak vagy árok a talajvízszintet süllyeszti. A mellette lévő depónia (mely az árokmeder kitermelt anyagából származó föld és kotrási anyag alkotta folyamatos halom) földgátként funkcionál. A depónia ugyan a nagyvíz kilépését megakadályozza, de az árok felé a felszíni vizek bejutását is gátolja csapadékos időszakban, ezzel a szántó „belvizes” állapotát fokozza.

Az év nagy részében, ugyanakkor, a víz a mély árok mélyén folyik, így a talajvízszintet süllyeszti, alacsonyan tartja, a tájat szárítja.

Összességében: Csapadékos időszak

 

ban a „belvíz” okoz kárt, mindeközben az év nagy részében a felszíni és felszínalatti víz folyamatosan távozik a tájból, mely az aszálykockázatot növeli. A magasabb hátakon az aszályos időszakban már károsodott szántóföldi kultúrát ábrázoltuk.

 

Az alsó ábrán a művelési ágváltás és mederátalakítás utáni tájrészletet figyelhetjük meg:

Az árok folyásfenékszintje magasabbra lett emelve, a depóniák egy része betöltésével, ezért az árok talajvízszintet süllyesztő hatása mérséklődött.

 

 

Mivel a depóniákat megszakították, ezért a nagyvíz ki tud lépni a mederből, de vissza is tud folyni oda.

A magasabb talajvíz (és „belvíz”) és a mederből kilépő víz a mélyfekvésű szántón kialakított gyepet (legelőt, kaszálót) nem károsítja, annak hozamát fokozza.

A magasabb térszínen lévő szántók vízellátottsága öntözés nélkül, a talajvízszint emelésével javul.

 

Azokon a mélyfekvésű területrészeken, ahol a gyepgazdálkodás számára is túl sok a víz, nádas, mocsár, erdő jöhet létre.

A végeredmény egy a mainál mozaikosabb, területhasználatában és élőhelyeiben is diverzebb táj.

 

Az itt bemutatott megoldási lehetőségek a művelésiágváltás, a belvíz és az aszálykár kezelésének felvázolását az árok természetszerűbb kialakítása nélkül mutatja be.

Ezek a megoldások a medrek menti vizes élőhelyek vízellátását, a nagyvízi hozamok természetes mélyvonulatokba kivezetését is segíthetik. Az árkok és patakok medreinek élővé tételét ezzel együtt szorgalmazzuk, és másutt be is mutatjuk.