3.04. Mocsárrehabilitáció, töltésbontással és zsilippel: Csíkvarsai-rét

v3.04

A gazdálkodás és a korábbi beruházások kedvező tapasztalatai alapján az Európai Unió által támogatott KEOP program segítségével készült el a Csíkvarsai-rét vizes élőhelyeinek legnagyobb léptékű – több mint 500 hektár kiterjedésű – természetvédelmi célú rekonstrukciója.

A Csákvár térségében lévő Csíkvarsai-rétet 1982-ben nyilvánították védetté. A rét a Vértesi Tájvédelmi körzet része, a DINPI tevékenységi területén található. Az országos védelem mellett Natura 2000 élőhely- és madárvédelmi terület is, valamint ökológiai folyosó magterület.

 

A tágas, lapályos, korábban is vizenyős terület mezőgazdasági művelésbe vonását meliorációs, lecsapoló beavatkozásokkal érték el. A terület még így is értékes élővilágának védelme érdekében a védetté nyilvánítást követően megkezdték, majd több lépcsőben folytatták a víz réten való visszatartását.

 

A legutóbbi vízmegtartó projektek 2009-ben és 2010-ben valósultak meg. Ekkor a Csíkvarsai-réten áthaladó, rétet lecsapoló Császár-víz töltéseit elbontották, mely eredményeképpen a vízfolyás nagyobb vízhozamai szélesen szétterülhettek a réten, az alvízi irányban lévő település kertjei pedig nem kerültek víz alá.

 

A réten szétterülő, onnan a zsilip megnyitása nélkül elfolyni nem tudó víz gazdag élővilág kialakulását és fennmaradását is elősegítette, emellett a kedvezőbb vízellátás nagyobb és biztosabb gyephozamokat tett lehetővé.

 

A lecsapoló árkok és gátjaik elbontásával a gyepkezelés is könnyebbé vált.

A Csíkvarsai-rét a rendszerváltás után a Pro Vértes Közalapítvány tulajdonába és kezelésébe került, mely szervezet azt megelőzően szorgalmazta és készítette elő a rét védelmét és állapotának javítását.

 

https://gyepgazdalkodas.hu/vizes-elohelyrekonstrukciok/vizes-elohely-rekonstrukciok-a-csakvari-csikvarsai-reten/

 

·        térkép: GIS-alapú térképkivágat

fotó: pótlás

Vértesi Tájvédelmi Körzet

Az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatal 1976-ban hozta létre a Vértesi Tájvédelmi Körzetet, mely a hegységből 15.000 hektár nagyságú területet foglal magában. A tájvédelmi körzet megalapításának célja az volt, hogy a Tatabánya, Székesfehérvár, Mór által meghatározott, erősen iparosodott környezetben megőrizze és az utókornak átadható állapotban tartsa a Vértesben és környékén található természeti örökséget.
Mik ennek az örökségnek a jellegzetességei? Mindenek előtt az a biológiai sokféleség, a természetnek az a gazdagsága, mely a kedvező környezeti adottságok következtében ezen a viszonylag kis területen kialakult. Ez a nagyfokú változatosság megnyilvánul a földtani felépítésben, a domborzati és kitettségi viszonyokban, valamint a növény- és állatvilág változatosságában is.

Tovább
Mint minden weboldal, a dunaipoly.hu is használ cookie-kat, hogy kellemesebb felhasználói élményben legyen része, amikor az oldalunkon jár. Az “Értem” gomb lenyomásával hozzájárulását adja, hogy elfogadja őket. További tudnivalókat a cookie-król adatvédelmi tájékoztatónkban talál.