Dunaipoly.hu - Vakok és gyengénlátók számára

3.07. Kőérberki szikesrét

<p class="gmail-msolistparagraph" style="margin: 0cm; margin-bottom: .0001pt; text-align: justify; line-height: 105%;"><span style="font-family: 'Times New Roman',serif;">Budapest XI. kerületében, a M7-es autópálya és az Egérút között, három szikes medencéből álló, eredetileg lefolyástlan völgy húzódik. A XIX. században megkezdték a vízállásos („belvizes”) szikes rétek lecsapolását, majd a területen gyógyvízkutak létesültek. A legfelső medencét az ezredforduló után feltöltötték, így az az élőhelyvédelem és a természetalapú vízmegtartás szármára elveszett. A több tíz hektárnyi két felső szikes medence fővárosi védelem alatt áll, védett sziki és mocsári élőhelyei, az itt élő védett növény- és állatfajok miatt. </span></p>

A terület utóbbi évtizedekben megfigyelt szárazodása miatt Budapest Főváros Önkormányzata egy 20 hektáros területegységre rehabilitációs tervet készíttetett, melynek kivitelezési munkái 2023-ban valósultak meg.

 

A projekt során a lecsapoló, vízelvezető árkok nagy részét terepszintig feltöltötték. A még működő gyógyvízkutak környékén a mély és keskeny árkok helyett sekély árkokat alakítottak ki. Az árkok átalakításának célja az volt, hogy a kutak közvetlen közelében a ne alakulhasson ki „pangóvíz”, ugyanakkor a talajvízszint tartósan, kisebb évközi ingadozással közelebb kerüljön a terepszinthez.

 

Az árokfeltöltések következtében a területre hulló csapadék nem, vagy nagyon lassan képes elfolyni, a terület egésze esők után hetekre vízállásossá válik, a vízszint a párolgás révén fokozatosan csökken.

A területre hulló csapadék visszatartásával az árkokat befogadó Határ-árok nagyvízi hozamai csökkenek, a víz a talajban tározódik, valamint a légkört párásítja, a mikroklímát javítja. A beavatkozások további eredménye, hogy a talajvízszint éves ingadozása csökken és a terepszint közeli magasságokra szűkül, ami a sziki és mocsári élőhelyek szempontjából  kulcsfontosságú változás.

 

A terület északi részén átfolyó Határ-árok egy mocsárréti szakaszon kapott új, íves, sekélyebb medret, melyből a víztöbblet a mocsárrétre kiönthet és ott megmaradhat. A hajdani egyenes árok részlegesen feltöltve, időszakos árapasztó mederként vezeti el a nagyvízi hozamok fennmaradó részét.  Ezen megoldásokkal az árok nagyvízi hozamainak egy része a tájban, vizes élőhelyek mélyedéseiben, talajában megmarad, a környezetet a párolgó víztömeg hűti. A Határ-árkon az autópálya felől eddig jelentős mennyiségű hulladék és kémiai szennyezés érkezett a védett területre. A víz minőségének javítása érdekében a Kőérberki út autópálya felőli oldalán egy szűrőfunkciójú nádassal betelepített uszadék- és olajfogó műtárgy épült.

 

Budapest Főváros és az egyes kerületi önkormányzatok kezdeményezései kiterjednek a III. kerületi Mocsáros-dűlő és a XVII. kerületi Merzse-mocsár természetalapú vízmegtartást is szolgáló élőhelyrehabilitációs projektreire is.

·        térkép: pótlás

·        fotó: 4 db (Dukay Igor)